LKS 20170615 AC Milan's goalkeeper Gianluigi Donnarumma gestures during the Italian Serie A football match Juventus Vs AC Milan on March 10, 2017 at the 'Juventus Stadium' in Turin. LEHTIKUVA / AFP PHOTO Marco Bertorello

Sokkihoitoa Milanille – nuori maalivahti jättämässä seuran

15.6.2017 - 21:23 Tagit:, , ,

Jalkapallon Italian Serie A:ssa pelaavan AC Milanin nuori maalivahti Gianluigi Donnarumma ei tee jatkosopimusta seuran kanssa. Milan tiedottaa asiasta verkkosivuillaan.

Milanin urheilutoimenjohtaja Marco Fassone totesi lyhyesti seuran tiedotustilaisuudessa, että Donnarumman agentti Mino Raiola on ilmoittanut pelaajan päättäneen olla tekemättä jatkosopimusta kasvattajaseuransa kanssa.

– Uskoimme, että Donnarumma on uuden Milanin maalivahti ja tukipilari, jonka ympärille joukkuetta voidaan rakentaa. Pelaajan päätös on katkera, mutta meidän on jatkettava eteenpäin, Fassone sanoi italialaisen urheilulehden La Gazzetta dello Sportin mukaan.

Donnarumman nykyistä sopimusta on jäljellä vielä vuosi, mutta hänen odotetaan siirtyvän uuteen seuraan jo tämän kesän aikana.

STT

Kirjoittaja: tsfutis
Jaa: