LKS 20180206 90-018093; Flowers lay on a memorial stone during a ceremony to commemorate the victims of a plane crash in icy weather 60 years ago, in which eight players and three team members of English football club Manchester United were killed, on February 6, 2018 in Munich, southern Germany. The Munich air crash that cruelly cut down Manchester United's "Busby Babes" in their prime has enormous significance for the club's players and fans even 60 years on from that fateful day. LEHTIKUVA / AFP PHOTO / dpa / Matthias Balk

Manchester United muisteli seurahistoriansa traagista päivää

6.2.2018 - 20:40 Tagit:, ,

Manchester Unitedin seurayhteisö pysähtyi tiistaina muistelemaan tasan 60 vuotta sitten tapahtunutta lentoturmaa, jossa kuoli kahdeksan seuran pelaajaa ja kolme taustahenkilöä. Onnettomuus vaati yhteensä 23 kuolonuhria ja jätti syvän viillon jalkapallomaailmaan.

Myös useat seurat ja nykyiset sekä entiset huippupelaajat eri puolilta maailmaa kunnioittivat onnettomuuden uhreja esimerkiksi sosiaalisessa mediassa tiistaina.

Manchester Unitedin kotistadionilla Old Traffordilla järjestettiin muistoseremonia. Siihen ottivat osaa Bobby Charlton ja Harry Gregg, jotka olivat mukana onnettomuuslennolla. Muut onnettomuudesta selvinneet ManUn pelaajat ovat jo kuolleet.

– 60 vuotta Münchenin lento-onnettomuudesta. Tänään muistelemme ja kunnioitamme kaikkia niitä, jotka surullisesti menetimme. Emme koskaan unohda, ManUn nykyjoukkueen kapteeni Michael Carrick kirjoitti Twitterissä.

Nuori ja huippulahjakas joukkue

Onnettomuus tapahtui 6. helmikuuta 1958, kun Manchester Unitedin jalkapallojoukkuetta, seuran kannattajia ja toimittajia kuljettanut kone murskaantui Münchenin Riem-lentokentällä nousuyrityksessä. Joukkue oli palaamassa Belgradista, jossa se pelasi Euroopan cupin ottelun.

Joukkue oli saanut lempinimen Busby Babes valmentajansa Matt Busbyn mukaan, ja nuorekasta ryhmää pidetään yhtenä seuran kaikkien aikojen lahjakkaimmista.

Myös Münchenissä ja Belgradissa järjestettiin tiistaina seremonioita, joissa kunnioitettiin onnettomuuden uhreja.

– Me emme koskaan unohda, saksalaisseura Bayern München tiivisti tviitissään.

Myös Britannian pääministeri Theresa May piti Manchesterissä puheen, jossa hän kunnioitti onnettomuuden uhreja.

STT-AFP

Kirjoittaja: tsfutis
Jaa: