LKS 20170330 Former Italian Prime Minister Silvio Berlusconi attends the European People's party congress (EPP) on March 30, 2017 in St Julian's Malta. LEHTIKUVA / AFP PHOTO / AFP PHOTO AND AFP / Matthew Mirabelli / Matthew Mirabelli /

Kauppa varmistui viimein – Berlusconi myi AC Milanin kiinalaisille

13.4.2017 - 18:47 Tagit:, , ,

Italialainen jalkapalloseura AC Milan siirtyy kiinalaisomistukseen. Kaupan toteutuminen kesti kuukausia, sillä seuran siirtymisestä kiinalaisomistukseen tehtiin esisopimus viime elokuussa. Viivytys johtui uusien omistajien vaikeuksista saada käsirahoja maksettua suunnitellussa aikataulussa.

Italian entinen pääministeri Silvio Berlusconi, 80, luopui omistuksistaan 740 miljoonalla eurolla. Hän omisti seuran vuodesta 1986 lähtien. Berlusconin omistuksessa milanolaisseura voitti Mestarien liigan viidesti ja Italian Serie A:n kahdeksan kertaa.

Milanin uusi omistaja on Rossoneri Sport Investment Lux. Kiinalaistaustainen omistajataho omistaa Milanista 99,93 prosenttia.
Myös Milanon toinen suurseura Inter on kiinalaisomistuksessa.

TS-STT-AFP

Kirjoittaja: tsfutis
Jaa: