LKS 20170530 Arsenal's French manager Arsene Wenger lifts the FA Cup trophy after their win over Chelsea in the English FA Cup final football match between Arsenal and Chelsea at Wembley stadium in London on May 27, 2017. Aaron Ramsey scored a 79th-minute header to earn Arsenal a stunning 2-1 win over Double-chasing Chelsea on Saturday and deliver embattled manager Arsene Wenger a record seventh FA Cup. LEHTIKUVA / AFP PHOTO / NOT FOR MARKETING OR ADVERTISING USE / RESTRICTED TO EDITORIAL USE Ian Kington

Brittimedia: Wenger jatkaa Arsenalin päävalmentajana

30.5.2017 - 18:25 Tagit:, , ,

Arsene Wenger on kertonut jalkapalloseura Arsenalin omistajalle Stan Kroenkelle, että hän hyväksyy seuran tarjoaman kahden vuoden jatkosopimuksen. Asiasta kertoivat brittiviestimet tiistaina. Arsenal ei vahvistanut tietoja, mutta seuran odotetaan kertovan sopimuksesta keskiviikkona.

Arsenalia 21 vuotta päävalmentanut 67-vuotias Wenger joutui tällä kaudella rajun kritiikin kohteeksi. Kausi Valioliigassa päättyi viidenteen sijaan ja karsiutumiseen Mestarien liigasta, ensimmäistä kertaa 20 vuoteen.

Kausi päättyi kuitenkin komeaan voittoon Chelseasta Englannin cupin loppuottelussa viime lauantaina. Tuon voiton jälkeen Wenger oli tietojen mukaan vihjaillut Kroenkelle, että jatko kiinnostaa.

TS-STT-AFP

Kirjoittaja: tsfutis
Jaa: