LKS 20170802 (FILES) This file photo taken on August 20, 2016 shows Brazil's forward Neymar reacts during the Rio 2016 Olympic Games men's football gold medal match between Brazil and Germany at the Maracana stadium in Rio de Janeiro on August 20, 2016. Neymar will leave prematurely the Catalan club the player announced on arrival to a training session at the Sports Center FC Barcelona Joan Gamper in Sant Joan Despi, near Barcelona on August 2, 2017 following a rumour that he is considering a move to French club PSG. LEHTIKUVA / AFP PHOTO Luis Acosta

Barcelona vahvisti: Neymarin sopimus on ostettu ulos

3.8.2017 - 21:16 Tagit:, ,

Brassitähti Neymarin edustajat ovat maksaneet jalkapallon Espanjan liigassa pelaavalle FC Barcelonalle ennätyksellisen 222 miljoonan euron ulosostohinnan, seura vahvisti verkkosivuillaan torstai-iltana. Neymarin sopimus Barcelonan kanssa on näin ollen purkautunut ja hän on vapaa siirtymään Ranskan jalkapalloliigaan pariisilaisseura PSG:hen.

Espanjan liiga jarrutti siirtoa aiemmin torstaina, kun se hylkäsi Neymarin edustajien ensimmäisen maksuyrityksen.
Liigan sääntöjen mukaan ostava seura ei voi maksaa ulosostohintaa suoraan myyjälle, vaan pelaajan on itse ostettava sopimuksensa ulos, mikä tapahtuu kierrättämällä raha liigan kautta. Käytännössä PSG on maksanut summan Neymarille ja tämän edustajille, jotka toimittivat rahan liigan kautta Barcelonalle.

Neymarin uskotaan saapuvan Pariisiin perjantaina. Hänet esitellään mahdollisesti uudelle kotiyleisölle PSG:n kauden avauksessa Amiensia vastaan lauantaina.

Uefa tutkii yksityiskohdat

Barcelona kertoi lisäksi tiedotteessaan antavansa tiedot maksusta Euroopan jalkapalloliitto Uefalle, jotta liitto voi määrittää tapauksesta mahdollisesti aiheutuvat kurinpitotoimet.

Muun muassa Espanjan liigan puheenjohtaja Javier Tebas on epäillyt PSG:n rikkovan rahankäytöllään Uefan taloudellisen reilun pelin sääntöjä. Uefa voi rangaista seuraa, joka tekee kolmen vuoden aikana yli 30 miljoonaa euroa tappiota.

Uefan mukaan Neymarin siirto ei automaattisesti riko sen talouspykäliä.

– Neymarin siirto PSG:hen vaikuttaa seuran talouteen useiden vuosien ajan, mutta vaikutusta ei voida arvioida etukäteen. PSG saattaa esimerkiksi myydä useita pelaajia huomattavilla summilla, Uefasta tiedotettiin.

PSG:n omistaa valtio-omisteinen qatarilaisyhtiö Qatar Sports Investment. Seuran puheenjohtajana toimii entinen tennisammattilainen, qatarilainen Nasser al-Khelaifi.

Huima 222 miljoonan euron siirtosumma on jalkapallohistorian suurin. Aiemmin ennätys oli Manchester Unitedilla, joka maksoi viime kesänä 105 miljoonaa euroa ranskalaisesta Paul Pogbasta.

STT–JUSSI VAINIKKA

Kirjoittaja: tsfutis
Jaa: