FBL-ESP-LIGA-BARCELONA-PUYOL

Barca-legenda Puyol siirtyy seuran johtoportaaseen

30.5.2014 - 21:21 Tagit:, ,

Barcelonassa koko uransa pelannut ja pelit tähän kevääseen päättänyt Carles Puyol jatkaa seurassa, mutta toimistopuolella. Barcelona nimitti Puyolin, 35, urheilujohtaja Andoni Zubizarretan apulaiseksi.

– Haluan kiittää FC Barcelonaa kaikesta mitä olen saanut aiemmin sekä tästä mahdollisuudesta, jonka saan nyt, Puyol kertoi seuran nettisivustolla perjantaina.

Katalaaniseuran akatemiaan lähes 20 vuotta sitten tullut Puyol voitti seurassa 21 pokaalia ja myös kunnioituksen niin faneilta, joukkuetovereilta kuin vastustajiltakin. Espanjan maajoukkueessa EM- ja MM-voittoja juhlineen topparin ura päättyi lopulta sitkeään polvivammaan.

– Yritämme saada mahdollisimman paljon irti hänen kokemuksestaan, Zubizarreta totesi.

TS – STT – Reuters

Kirjoittaja: tsfutis
Jaa: