LKS 20170318 Arsenal fans hold up anti - Arsene Wenger signs after the English Premier League football match between West Bromwich Albion and Arsenal at The Hawthorns stadium in West Bromwich, central England, on March 18, 2017. / AFP PHOTO / Lindsey PARNABY / RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club / league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club / league / player publications. / - LEHTIKUVA / AFP

Arsenalin fanit lennättivät Wengerin eroa vaatinutta lakanaa

18.3.2017 - 18:47 Tagit:, , ,

Jalkapalloseura Arsenalin kannattajat vaativat näyttävästi seuran päävalmentajan Arsene Wengerin eroa tänään. Kannattajat maksoivat pienkoneen lennättämään Wengerin eroa vaatinutta lakanaa West Bromwichissa ennen iltapäivän ottelua West Bromwich–Arsenal. Lakanassa luki “Ei sopimusta, Wenger ulos”.

Kun joukkueiden ottelu oli edennyt 16. minuutille ja oli 1–1-numeroissa, kentän yläpuolella lensi kone, joka veti perässään lakanaa “Luotamme Arseneen. Kunnioita AW:tä”.

Ranskalainen Wenger, 67, on luotsannut Arsenalia vuodesta 1996, ja seuran uskotaan tarjonneen hänelle kahden vuoden jatkopestiä.

Wengerin aikakaudella Arsenal on voittanut Valioliigan kolmesti, vuosina 1998, 2002 ja 2004, mutta viime vuosina menestys on karttanut seuraa.

Valioliigassa Arsenalilla ei ole enää mestaruusmahdollisuuksia, ja Mestarien liigassa joukkueen tie katkesi nöyryyttävästi Bayern Münchenin käsittelyssä. Saksalaisseura voitti lontoolaiset yhteistuloksella 10–2 neljännesvälierissä.

TS-STT-AFP

Kirjoittaja: tsfutis
Jaa: