LKS 20170425 PRI106; (FILES) This file photo taken on June 26, 1974 shows 
Dutch midfielder Johann Cruyff dribbling past Argentinian goalkeeper Daniel Carnevali on his way to scoring a goal during the World Cup quarterfinal soccer match between the Netherlands and Argentina on June, 26, 1974 in Gelsenkirchen. Johan Cruyff, one of the greatest footballers in history, died on March 24, 2016 at the age of 68 after losing his battle with cancer, it was announced on his official Twitter account.

 / AFP / STF - LEHTIKUVA / AFP

Ajax nimesi stadioninsa Cruyffin mukaan

26.4.2017 - 13:30 Tagit:, ,

Hollantilainen jalkapalloseura Ajax nimeää stadioninsa entisen suurpelaajansa Johan Cruyffin mukaan. Seuran stadion tunnetaan jatkossa nimeltä Johan Cruyff Arena.

Cruyff menehtyi viime vuonna syöpään 68-vuotiaana. Ajax, stadionin hallitus, Amsterdamin kaupunginjohtaja ja kaupungin virkamiehet muistivat entistä jalkapallosankaria stadionin nimimuutoksella tämän syntymäpäivänä.
Cruyff olisi täyttänyt tiistaina 70 vuotta.

Cruyff johti Ajaxin Euroopan cupin voittoihin 1971, 1972 ja 1973. Hollannin maajoukkueen hän vei loppuotteluun asti 1974.

Barcelonassa Cruyff saavutti 13 eri mestaruutta pelaajana ja valmentajana. Seuran kakkosjoukkueen stadion nimettiin Cruyffin mukaan hänen kuolemansa vuosipäivänä 24. maaliskuuta.

TS-STT-AFP

Kirjoittaja: tsfutis
Jaa: